PaNOSC&ExPANDS Face to Face Meeting

from Tuesday, 14 June 2022 (08:40) to Wednesday, 15 June 2022 (23:00)
ELI ERIC

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
14 Jun 2022
15 Jun 2022
AM
09:00
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 10:00) ()
09:00
Registration, Welcome and meeting preparation (OPTIONAL) (until 09:15) ()
09:15
Introduction - Overview of Sessions (until 10:00) ()
10:00 --- Grab a coffee + go to parallel session ---
10:15
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 11:25) ()
10:15
Session 1 - Technical WPs - Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron) Fabio Dall'Antonia (until 11:25) ()
10:15 VISA portal demo - Fabio Dall'Antonia Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron) Tim Wetzel (DESY) Silvan Schoen (DESY FS-SC)   ()
10:45 VISA setup @ ESRF - Jean-François Perrin (ESRF)   ()
11:05 Discussion on VISA Distribution - Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron)   ()
10:15
Session 3 - Communication & Management (until 11:25) ()
10:15 Communication - Kat Roarty (Diamond Light Source (ExPaNDS)) Nicoletta Carboni (CERIC-ERIC)   ()
10:15 KPIs - Jordi BODERA SEMPERE (ESRF) Juliane Marauska   ()
11:25 --- Coffee Break (HILASE Building -Ground Floor) ---
11:45
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 12:30) ()
11:45
Session 1 - Technical WPs - Fabio Dall'Antonia (until 13:00) ()
11:45 Federated Search API - Fabio Dall'Antonia Tobias Richter   ()
12:15 WP4: Compute API - Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron) Jamie Hall (Institut Laue-Langevin)   ()
12:35 How to automatically get data from DOI - Paul Millar (DESY)   ()
08:40 --- Grab a coffee and gear up ---
09:00
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 11:00) ()
09:00
Introduction - Overview of Sessions (until 09:15) ()
09:15
DAPHNE VISION -Dr Astrid Schneidewind (JCNS@fz-juelich.de) (until 09:30) ()
09:15 Daphne Vision - Dr Astrid Schneidewind (JCNS@fz-juelich.de)   ()
09:30
SUSTAINABILITY APPROACH - Ornela De Giacomo (CERIC-ERIC) (until 11:00) ()
09:30 Involvement of PaN in upcoming EOSC Calls - Uwe Konrad (Helmholtz-Zentzrum Dreesden-Rossendorf (HZDR)) Andy Gotz (ESRF) Prof. Patrick Fuhrmann (Deutsches Elektronen Synchrotron, DESY) Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) Clara Albert (Synchrotron SOLEIL)   ()
09:50 Sustainability - Ornela De Giacomo (CERIC-ERIC)   ()
10:25 PaNET Sustainability - Paul Millar (DESY)   ()
10:35 EOSC association - Jean-François Perrin (ESRF) Ornela De Giacomo (CERIC-ERIC)   ()
11:00 --- Coffee Break ---
11:20
Closing Discussions (until 12:40) ()
11:20 Hackthon Sum UP - Massimiliano Novelli (ESS)   ()
11:30 General Sum Up - Andy Gotz (ESRF)   ()
11:50 ExPaNDS Sum up - Patrick Fuhrmann (Deutsches Elektronen Synchrotron, DESY)   ()
11:50 PaNOSC Sum up - Andy Gotz (ESRF)   ()
11:20
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 12:40) ()
PM
13:00 --- Lunch Break (HILASE Building) ---
14:00
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 15:15) ()
14:00
Session 1 - Technical WPs - Brian Matthews (UKRI-STFC) (until 15:15) ()
14:00 Estabilishing PaNET at all RIs - Steve Collins (Diamond Light Source) Heike Görzig (HZB) Lajos Schrettner (ELI) Paul Millar (DESY)   ()
14:30 WP2: Data Management Plans (DMPs) - Heike Görzig (HZB) Andy Gotz (ESRF) Dr Abigail Mcbirnie (STFC) Brian Matthews (UKRI-STFC) Nicolas Soler (ALBA-CELLS)   ()
14:00
Session 2 - Training WP - Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) (until 15:15) ()
14:00 WP5: Organisation of Workshops - Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron) Uwe Konrad (Helmholtz-Zentzrum Dreesden-Rossendorf (HZDR)) Antoine Padovani (SOLEIL) Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) Carlo Minotti (PSI) Kat Roarty (Diamond Light Source (ExPaNDS)) Anton Barty (DESY) Clara Albert (Synchrotron SOLEIL)   ()
14:30 Internal discussion - Uwe Konrad (Helmholtz-Zentzrum Dreesden-Rossendorf (HZDR)) Antoine Padovani (SOLEIL) Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL)   ()
15:15 --- Coffee + cookies ---
15:35
Hackathon - Massimiliano Novelli (ESS) (until 16:50) ()
15:35
Session 1 - Technical WPs - Marta Gutierrez (until 16:50) ()
15:35 GOSC PaN Case Study - Majid Ounsy (SOLEIL Synchrotron) Tobias Richter Paul Millar (DESY) Andy Gotz (ESRF) Giuseppe La Rocca (EGI Foundation) Yin Chen (EGI) Marta Gutierrez Carlo Minotti (PSI) Alejandra Gonzalez Beltran (STFC)   ()
15:35
Session 2 - Training WP (until 16:50) ()
15:35 Brainstorming on the platform development (incl. metadata) - Uwe Konrad (Helmholtz-Zentzrum Dreesden-Rossendorf (HZDR)) Antoine Padovani (SOLEIL) Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) Oliver Knodel (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR))   ()
16:50
Session 2 - Training WP - Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) (until 17:20) ()
16:50 Presenting the content of the PaN-training platform to P&E partners - Uwe Konrad (Helmholtz-Zentzrum Dreesden-Rossendorf (HZDR)) Antoine Padovani (SOLEIL) Ana VALCARCEL ORTI (Synchrotron SOLEIL) Teodor Ivanoaica (ELI ERIC) Andrew McCluskey (ESS) Oliver Knodel (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR)) Clara Albert (Synchrotron SOLEIL)   ()
17:20
1st Day Round Table (until 17:50) ()
20:00
Working dinner (until 22:00) ()
12:40 --- Lunch Break ---